Autonomiczny bus na torze Słomczyn!

by Feb 25, 2022News

W dniu 22.02.2022 w Słomczynie Polski Związek Motorowy przeprowadził badanie na temat autonomicznych pojazdów w ramach projektu Drive2theFuture. Trapeze Poland wsparło PZM przygotowując i wypożyczając pojazd do testów.

To już trzeci projekt z wykorzystaniem pojazdów autonomicznych, w którym braliśmy udział – tym razem testowany był ponownie pojazd EasyMile EZ10, jednak z wykorzystaniem oprogramowania wytworzonego w Polsce.” – mówi Mikołaj Kwiatkowski z Trapeze Poland.

W badaniu wzięło udział blisko 60 uczestników, a wśród nich kierowcy, politycy, dzieci, dziennikarze, osoby bez prawa jazdy. Wsparcia technicznego udzieliła nam Trapeze Polska Sp. z o.o., która wypożyczyła pojazd, towarzyszyła przy mapowaniu trasy przejazdu, czuwała nad prowadzeniem testu. Przed testem uczestnicy wzięli udział w szkoleniu, podczas którego zapoznali się z ideą projektu oraz poziomami autonomiczności.

Badanie 4 poziomu autonomiczności odbyło się na obiekcie zamkniętym . Pojazd poruszał się automatycznie na zaprogramowanej wcześniej trasie. Uczestnicy przejechali trasę dwukrotnie, raz w trybie całkowicie autonomicznym, drugi raz sterując pojazdem manualnie pokonując trzy szykany. Jaką to stanowiło trudność? EZ10 był pozbawiony kierownicy, której rolę przejął joystick oraz deski rozdzielczej, której rolę przejął tablet. Nie było też fotela kierowcy ani pedałów prędkości i hamowania. Uczestnicy badania wzięli również udział w ankiecie odczuć.

Więcej:

Artykuł 1

Artykuł 2

Artykuł 3

easy-mile-buses
easy-mile-buses
easy-mile-buses