Future Mobility w Gdańsku!

by Oct 7, 2021News

W środę, 6 października autonomiczny bus rozpoczął kursowanie po głównej alei Cmentarza Łostowickiego w Gdańsku. Jest to drugi pilotaż takiego pojazdu, w którym uczestniczy Trapeze Poland. Dzięki współpracy z partnerami, docelowo na dwóch z czterech przystanków będą działały również wyświetlacze e-papierowe.

W inauguracji uczestniczył wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, który był dumny, iż Gdańsk przoduje we wdrażaniu autonomii:

– Nie pierwszy raz w Gdańsku spotykamy się z autonomicznym autobusem, ale pierwszy raz testujemy go w taki sposób, iż momentami nie będzie w autobusie kierowcy. Obecna lokalizacja została wskazana przez mieszkańców w badaniu opinii publicznej. Wiemy, że cmentarz Łostowicki jest ogromny, rozrasta się i musimy szukać narzędzi, by pomoc osobom starszym czy z niepełnosprawnościami w poruszaniu się po tym miejscu – mówił.

Z ramienia Trapeze Poland w konferencji uczestniczył Mikołaj Kwiatkowski, odpowiedzialny za ten projekt:

– Cieszę się bardzo, że możemy wziąć drugi raz udział w projekcie pojazdu autonomicznego w Gdańsku. Dziś mamy projekt teoretycznie w terenie zamkniętym, jednak natężenie ruchu pieszych i pojazdów, brak zasad w poruszaniu się jest dużym wyzwaniem dla pojazdów autonomicznych. Mam nadzieję, że projekt się na tyle spodoba, że pojazd zostanie w Gdańsku na dłużej. Patrząc jak Gdańsk podchodzi do autonomii, liczę że za dwa lata będziemy testować w Gdańsku albo pełnometrażowy autobus, albo przeprowadzimy wdrożenie na drodze publicznej.

Harmonogram:

Pojazd będzie do dyspozycji odwiedzających cmentarz łącznie przez 30 dni, aż do 9 listopada (zaplanowano przerwę w funkcjonowaniu w pierwszy weekend listopada). Pasażerowie będą mogli korzystać z niego codziennie, pierwszy kurs rozpocznie się około 11:15, a ostatni o 15:55. W przypadku, gdy któryś z kursów będzie niemożliwy do zrealizowania w wyniku sytuacji na cmentarzu, będą realizowane dodatkowe przejazdy po godzinach oficjalnych kursów.

Na trasie zlokalizowano cztery przystanki: Łostowicka – Pomnik Sybiraków – Kolumbarium – Cedrowa.

Future Mobility:

Do dyspozycji pasażerów będą oddane również dwa wyświetlacze przystankowe w technologii e-papieru. Na przystankach Łostowicka oraz Cedrowa, będą one wyświetlały informacje statyczne o odjazdach, a także dodatkowe informacje o projekcie.

Informacje:

W celu uzyskania dodatkowych informacji o projekcie, poznania możliwości wdrożenia pojazdów autonomicznych i wyświetlaczy e-papierowych prosimy o kontakt: 662-298-799 lub MAIL

REPORTAŻ TVP GDAŃSK

REPORTAŻ TRANSINFO.PL

Konferencja Prasowa:

easy-mile-buses
easy-mile-buses
easy-mile-buses
easy-mile-buses