Pierwsza autonomiczna linia transportu publicznego w Polsce!

by Sep 6, 2019News

W dniu 6 września uruchomiona zostałą pierwsza linia transportu publicznego obsługiwana przez w pełni autonomiczny pojazd. Projekt realizowany jest przez Trapeze Poland we współpracy z firmą Easymile, na zlecenie miasta Gdańsk, jako część projektu Sohjoa Baltic.

Pierwszy oficjalny przejazd rozpoczęła Prezydent Gdańska, Pani Aleksandra Dulkiewicz, która od razu podzieliła się wrażeniami:

Powiem szczerze, jest dziwnie. Sama nacisnęłam guzik start. Nie byłam pewna, czy zatrzyma się w wyznaczonym miejscu.

Podczas konferencji prasowej, Prezydent Dulkiewicz podkreślała historyczny moment w jakim jesteśmy:

Wkraczamy w nową erę. Tak, jak w Gdańsku nieraz rozpoczynaliśmy zmienianie świata, to dzisiaj jest to historyczny moment. Pierwszy raz w Polsce można spróbować, jak to jest jeździć busikiem bez kierowcy, a do tego ekologicznym. Mam nadzieje, że jeśli tylko przepisy w Polsce pozwolą, to będziemy starali się taki busik dla Gdańska pozyskać .

Elektryczny bus będzie woził pasażerów na trasie Zoo Oliwa -> Woliera Kondora -> #CHOdoZOO, przez 7 dni w tygodniu w godzinach 10:00-15:00 do końca Września 2019.

 Jest to wielki dzień nie tylko dla Gdańska, ale dla całego kraju, gdyż pierwszy raz dochodzimy do prezentacji, do testów busa autonomicznego. To, co do tej pory było niemożliwe, udało nam się zrobić – mówił Mikołaj Kwiatkowski z firmy Trapeze Poland.

– Bus lokalizuje się za pomocą czujników, systemu GPS i tzw. systemów odometrycznych. Jest w stanie poruszać się z dokładnością do 1 cm – mówił o precyzji z jaką porusza się pojazd Michael Urbański z firmy Easymile.

Linia ma numer 322, jest bezpłatna. Jeden przejazd w obie strony trwa do 15 minut. Bus zabiera maksymalnie 12 osób. Pojazd porusza się po zaprogramowanej trasie, analizując na bieżąco sytuację wokół pojazdu. Na pokładzie obecny będzie operator, którego zadaniem jest zadbać o bezpieczeństwo wszystkich podróżnych, zareagować w sytuacjach awaryjnych i odpowiedzieć na pytania pasażerów.

Testy autonomicznego busa potrwają do 30 września. Mieszkańcy i użytkownicy mogą w tym czasie wypowiedzieć się na temat takich pojazdów w transporcie publicznym, wypełniając interaktywną ankietę.

easy-mile-bus