Zaawansowane technologie wspierające funkcjonowanie transportu publicznego. Czy i jak przyczyniają się do zadowolenia pasażerów, kierowców, mieszkańców?

by Feb 16, 2024News

Transport publiczny staje się coraz bardziej zintegrowany i zautomatyzowany dzięki zaawansowanym technologiom i oprogramowaniu dedykowanemu dla tego sektora. Technologia odgrywa kluczową rolę we wspieraniu funkcjonowania transportu publicznego, zapewniając efektywność, bezpieczeństwo i wygodę podróży. Systemy takie jak Traveller, podnoszą jakość usług transportowych, ale również przyczyniają się do wzrostu zadowolenia pasażerów, kierowców
i mieszkańców.

1. Korzyści dla pasażerów

 • Dostęp do informacji w czasie rzeczywistym o rozkładach jazdy, trasach, opóźnieniach, aktualnej pozycji pojazdu na mapie, pozwala pasażerom łatwo zaplanować podróż i dotrzeć na czas do miejsca docelowego
 • Integracja informacji o różnych środkach transportu (np. w ramach planera podróży) ułatwia pasażerom wybór preferowanego sposobu podróżowania. Dzięki temu transportu publicznego staje się prawdziwą alternatywą dla samochodów prywatnych. Z kolei ich mniejsza ilość na drogach redukuje ilość zanieczyszczeń w naszych miastach, zmniejsza korki a to dodatkowo przyczynia się do punktualnego funkcjonowania transportu publicznego.

2. Integracja systemów

 • Rozwiązania dla transportu publicznego takie jak system Traveller, integrują różne elementy infrastruktury transportowej miasta np. tablice przystankowe, multimedialne wiaty, sygnalizację świetlną, systemy zliczania pasażerów itp. umożliwiając efektywne funkcjonowanie sieci komunikacyjnej,
 • Integracja pozwala na skoordynowane zarządzanie siecią transportową poprzez monitorowanie ruchu pojazdów w czasie rzeczywistym, aktywne reagowanie na sytuacje niestandardowe, optymalizację funkcjonowania transportu dzięki danym statystycznym.

3. Optymalizacja zarządzania flotą pojazdów

 • Zarządcy ransportu publicznego korzystając z zaawansowanego oprogramowania, optymalizują rozkłady jazdy, co przekłada się na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i redukcję ilości potencjalnych zakłóceń w funkcjonowaniu sieci transportowej,
 • Dynamiczne dostosowywanie tras przejazdu i rozkładów jazdy pozwala na szybką reakcję na zmiany w zapotrzebowaniu na przejazd czy utrudnienia wynikające ze zmian w infrastrukturze drogowej.

4. Bezpieczeństwo i nadzór

 • Dzięki systemom ITS (Inteligent Transportation Systems) dyspozytorzy monitorują ruch pojazdów w czasie rzeczywistym, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa podróży i umożliwia ciągłą kontrolę realizowanych przejazdów,
 • Systemy monitorujące stan i aktualną pozycję pojazdu na trasie, pozwalają na szybką reakcję w przypadku incydentów i zagrożeń.

5. Ułatwienia dla kierowców

 • Systemy, takie jak Traveller, umożliwiają kierowcom szybki i prosty kontakt z centrum dyspozytorskim. Dzięki niemu kierowcy mogą otrzymywać informację głosową czy wysłać tekstową do dyspozytora nie tracąc jednocześnie koncentracji podczas prowadzenia pojazdu,
 • Odwzorowanie trasy przejazdu na mapie na komputerze pokładowym pojazdu jest szczególnie ułatwieniem w przypadku wdrażania nowych kierowców czy częstych rotacji pomiędzy trasami.

6. Dostępność informacji

 • E-papier, tablice przystankowe LED i LCD, aplikacja mobilna, czy portal pasażera na stronie internetowej umożliwiają łatwy dostęp do informacji o aktualnych odjazdach czy alternatywnych połączeniach.
 • Urządzenia zasilane z systemu informacji pasażerskiej przekazują istotne informacje takie jak objazdy, awarie, zmiany rozkładów jazdy, informacje reklamowe, czy wydarzenia w mieście.

7. Odpowiedzialność środowiskowa

 • Promowanie transportu miejskiego oraz optymalizacja tras przyczynia się do jego większej popularności, co skutkuje redukcją ilości przejazdów samochodami prywatnymi i w efekcie ograniczenia emisji spalin.
 • Urządzenia informacji pasażerskiej takie jak tablice LED, LCD na przystankach mogą być wyposażone w czujniki mierzące jakość powietrza udostępniając jednocześnie tą informację na przystankach czy też poprzez serwisy WWW. Dzięki temu wzrasta świadomość mieszkańców dotycząca jakości środowiska naturalnego w którym żyją.

Zaawansowane technologie dedykowane transportowi publicznemu takie jak: systemy zarządzania flotą i aplikacje pasażerskie, są kluczowe dla jego efektywnego działania. Poprawiają one nie tylko szybkość i bezpieczeństwo podróży, ale również przyczyniają się do ogólnego zadowolenia pasażerów, kierowców i pozostałych mieszkańców.

Sprawdź jak nasz system odpowiada na aktualne potrzeby miast w zakresie transportu publicznego, pobierz naszą broszurę i dowiedz się więcej.

 

 

 

easy-mile-buses
easy-mile-buses